با توجه به آموزش های داده شده در سایت و استقبال ایرانیان خارج از کشور در ساخت سرورهای VPN و ارایه آن به ایرانیان داخل کشور، نیاز دیدیم که توصیه هایی در زمینه مدیریت و خطایابی سرورهای VPN به سازنده های این سرویس ها ارایه دهیم.

 • هنگامی که شما چندین سرور برای ارایه سرویس VPN می سازید، لازم هست اطلاعات زیر را در یک فایل اکسل و یا ورد نگهداری کنید:
  • نام سرور
  • آدرس IP
  • دستوری که برای برای نصب سرور VPN استفاده کرده اید
  • نام کاربرانی که به آنها اطلاعات وصل شدن به این سرور را داده اید

با داشتن اطلاعات بالا و در صورت به وجود آمدن قطعی در اتصال به VPN، شما می توانید تشخیص دهید کدام سرور شما دچار اختلال شده و تنها سرور مورد نظر خود را خطایابی و یا در آخرین مرحله بازسازی نمایید.

 • در صورتی که یک کاربر و یا کاربرانی با شما تماس گرفته و از کمی سرعت و یا قطعی VPN شکایت کردند، برای رفع مشکل از مراحل زیر را برای برسی و رفع مشکل استفاده نمایید:
  1. اگر مشکل فقط برای یک کاربر وجود دارد، از او بخواهید که نرم افزار خود را پاک کرده و دوباره نصب کند. در صورتی که اعضای دیگر خانواده که از همان VPN استفاده می کنند و از یک شبکه خانگی استفاده می نمایند و مشکلی ندارند، یعنی مشکل از دستگاه کاربر می باشد و شما نباید به سرور خود دست بزنید.
  2. اگر مشکل در اعضای یک خانواده که از یک شبکه خانگی استفاده می کنند وجود داشت و خانواده دیگری که بروی همان سرور ولی در شبکه خانگی دیگری هستند مشکلی ندارند، اختلال به وجود آمده می تواند در ارائه کننده اینترنت باشد. شما می توانید لینک یکی دیگر از سرورها را در اختیار آنها قرار دهید و یا سرور دیگری برای آنها بسازید. به یاد داشته باشید که در صورت دادن لینک اتصال از یک سرور دیگر، اطلاعات آنها را از پرونده اکسل و یا ورد خود بروزرسانی کنید.
  3. اگر تمام اعضای استفاده کننده از یک سرور دچار قطعی شدند، به سرور خود مراجعه کنید و مطمئن شوید پهنای باند انتخاب شده برای سرور تمام نشده باشد. در صورتی که پهنای باند تمام شده باشد، یکی و یا تعدادی از کاربران آن سرور اقدام به دانلود فایل (فیلم و یا نرم افزار با حجم بالا) کرده اند و پهنای باند سرور را قبل از یک ماه به اتمام رساندند. در صورتی که می خواهید به کاربران خود امکان دانلود بالا بدهید، توصیه می شود از سروری با پهنای باند بالاتر استفاده نمایید. در غیر این صورت با کاربران خود صحبت کنید و هشدار دهید در صورت تکرار، دیگر سروری برای آنها نخواهید ساخت. شما می توانید سرور جدیدی ساخته و همان دستور اجرا شده بر روی سرور قیلی که در پرونده خود ذخیره کردید را بر روی آن اجرا کنید و در اخر لینک جدید را برای آنها ارسال نمایید.
  4. در صورتی که هیچ یک از مراحل بالا در رفع مشکل شما تاثیر نداشت، سرور قبلی را از بین برده و سرور جدیدی بسازید و در دستور جدید از پورتی که تا به حال استفاده نکرده اید انتخاب کنید.
  5. در صورتی که حتی با ساختن سرور جدید هنوز مشکل شما برطرف نشده، سرور را حذف کرده و سرور جدیدی در یکی دیگر از Datacenter های موجود بسازید.
  6. در صورت ادامه مشکل، لطفا ارائه کننده خدمات خود را عوض کنید.
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.